Jak obstawiać mecze?
Obstawianie

Jak obstawiać mecze?

Obstawianie spotkań sportowych w zakładach bukmacherskich może być nie tylko dobrą zabawą, ale również dochodowym zajęciem. To sposobność do realizowania swojej pasji i połączenia jej z zarabianiem prawdziwych pieniędzy. Jednak świat bukmacherski dla osób początkujących często wydaje się skomplikowany. Jak zacząć przygodę z zakładami bukmacherskimi i skutecznie obstawiać mecze? Oto dawka wiedzy dla początkujących w skondensowanej dawce!

Założenie konta i bonusy na start

Obstawianie wyników w punktach stacjonarnych straciło na popularności, od kiedy bukmacherzy mogą legalnie przyjmować zakłady online. Obstawianie meczy online to dużo wygodniejsza forma, nie tylko w kwestii przepływu gotówkowego, ale bycia na bieżąco i obstawiania spotkań w dowolnym momencie. Co należy zrobić, aby zacząć typować mecze?

Każdy z legalnie działających bukmacherów przed skorzystaniem z jego oferty wymaga założenia konta w serwisie. Formularze przygotowane są tak, aby cały proces zajął kilka minut, a utworzone w ten sposób konto (nawet bez weryfikacji dokumentem tożsamości) pozwala zacząć obstawiać wyniki spotkań. Często jednak wiążą się z tym ograniczenia dotyczące maksymalnej wartości wpłaconego depozytu, czy też brak opcji wypłaty wygranych.

Przed założeniem konta warto sprawdzić oferty, które bukmacherzy przygotowują dla nowych użytkowników. Korzystając z dostępnych na stronach partnerskich kodów rabatowych, można zyskać nawet kilka tysięcy złotych dodatkowych środków.

Rodzaje zakładów bukmacherskich

Zakłady bukmacherskie oferują całą gamę zakładów, które pozwalają typować te same spotkania na różne sposoby. Jedne są bezpieczniejsze, ale oferują mniejsze wygrane. Inne natomiast, przy większym ryzyku porażki, pozwalają skorzystać z dużo większych kursów. Ilość dostępnych opcji może początkującego gracza przytłaczać, dlatego poniżej opisujemy najpopularniejsze rodzaje zakładów.

Zakłady na zwycięzcę

Typowanie zwycięzcy wydarzenia, zwane inaczej 1X2, to najbardziej klasyczny i najpopularniejszy rodzaj zakładu bukmacherskiego. 1 oznacza wygraną pierwszej drużyny lub zawodnika, 2 zwycięstwo przeciwnika, a X remis. Obstawiając jedną z trzech możliwości, szanse na wygraną wynoszą 33% i jest to najlepsza opcja na rozpoczęcie przygody z obstawianiem meczów piłkarskich.

Podwójna szansa

Zakład podwójnej szansy, w przeciwieństwie do zakładu 1X2, pozwala obstawić dwa rezultaty w tym samym spotkaniu. To właśnie dlatego takie zakłady nazywane są często „podpórką”. Możliwość wytypowania zwycięzcy i remisu jednocześnie znacząco zwiększa szanse na wypłatę wygranej. Oczywiście kursy w zakładach podwójnej szansy są mniej atrakcyjne niż w przypadku bardziej konkretnych typów.

Under/over

U polskich bukmacherów można spotkać się także z nazwą poniżej/powyżej. Under/over to zakład, w którym gracze typują ilość strzelonych bramek w czasie meczu. Najczęściej spotykanymi wartościami są 1.5 oraz 2.5. W tej sytuacji gracz obstawia, czy w spotkaniu padnie mniej niż 1.5 lub 2.5 bramki, czy więcej.

Zakłady długoterminowe

Długoterminowe zakłady potrafią być ważne przez kilka miesięcy. To nie tylko obstawianie przyszłych spotkań, ale również zwycięzców turniejów, pucharów, czy lig.

Handicapy

Te zakłady należy podzielić na dwie podkategorie. U bukmacherów dostępne są handicapy europejskie (EH) oraz azjatyckie (AH/AHO). 

Handicap europejski jest ściśle związany z obstawianiem meczy piłki nożnej i zakłada, że jedna z drużyn od pierwszego gwizdka ma przewagę bramkową. Handicap europejski zawsze oferuje trzy opcje do wytypowania: zwycięstwo gospodarzy, zwycięstwo gości oraz remis.

Handicap azjatycki w przeciwieństwie do europejskiej wersji, zakłada tylko obstawianie zwycięstwa i przegranej. W przypadku remisu stawka zwracana jest na konto lub rozliczana po z góry ustalonym kursie.

Dokładny wynik

Obstawianie dokładnego wyniku pozwala przy niewielkim wkładzie zgarnąć spore wygrane. Kursy oferowane przez bukmacherów przy zakładach na dokładny wynik są bardzo wysokie, jednak nie bez przyczyny. Przewidzenie dokładnej ilości bramek czy punktów w spotkaniu jest bardzo trudne. Zdecydowanie najlepiej typy na dokładny wynik sprawdzają się przy obstawianiu meczów piłki nożnej.

Single, akumulowany, czy systemowy?

Zakłady pojedyncze (single) są zdecydowanie najłatwiejszym i najbezpieczniejszym rodzajem zakładu. W tym wypadku gracz obstawia wynik tylko jednego spotkania, co sprawia, że ma największe szanse na zdobycie przewidzianej na kuponie wygranej. To opcja szczególnie polecana osobom początkującym, które obstawiając na przykład zwycięzcę meczu piłki nożnej, mają 33% szans na zwycięstwo. Co więcej przy zakładach typu 12, gdzie remis jest prawie niemożliwy czy opcji under/over, szanse rosną do 50%. Najbezpieczniejszym zakładem będzie jednak typowanie meczu z podpórką, gdzie mamy ponad 66%.

Zakłady AKO (akumulowane), zwane również kumulacyjnymi, różnią się od singla ilością wydarzeń na jednym kuponie. Zakłady AKO zawierają minimum dwa zdarzenia, a kurs całkowity to wynik mnożenia wszystkich kursów pojedynczych, co daje szansę na dużo większą wygraną. Warunkiem koniecznym do wygrania jest poprawne wytypowanie wszystkich wydarzeń. Wśród początkujących najpopularniejszym rodzajem zakładów AKO są kupony z dwoma zdarzeniami. Pozwala to na zwiększenie kursu całkowitego przy zachowaniu wciąż sporych szans na wygraną.

Zakłady systemowe dają dużo więcej możliwości, ponieważ pozwalają wygrać, nawet gdy nie wszystkie zdarzenia zostaną poprawnie wytypowane. Oczywiście przekłada się to na mniejsze stawki niż przy takiej samej ilości zdarzeń na kuponie akumulowanym.

Jak obstawiać mecze, aby wygrać?

Wiedząc jakie rodzaje zakładów oferują bukmacherzy, zostaje tylko kwestia odpowiedniego typowania. Jak obstawiać mecze, aby saldo sukcesywnie rosło zamiast maleć? Jest na to kilka sposobów, które pozwalają zminimalizować ryzyko.

Odpowiednia dyscyplina sportowa

Przede wszystkim należy zacząć przygodę z zakładami bukmacherskimi od wybrania odpowiedniej dyscypliny. W pierwszej kolejności trzeba się kierować znajomością danego sportu. Osoba śledząca rozgrywki najpopularniejszych lig piłkarskich w Europie z dużo większym prawdopodobieństwem będzie wiedziała, jak dobrze obstawiać mecze i typować zwycięzców spotkań niż ktoś zupełnie w ligowej sytuacji niezorientowany.

Poza piłką nożną dobrym pomysłem na początek jest NBA. Rozgrywki najlepszej ligi koszykarskiej na świecie nie tylko oferują mnóstwo spotkań praktycznie każdego dnia w trakcie sezonu, ale też często zdarzają się mecze, w których z dużym prawdopodobieństwem można wytypować zwycięzcę. Oczywiście kursy w takim wypadku nie będą przesadnie atrakcyjne, ale pozwolą nabrać doświadczenia i poznać mechanizmy rządzące rynkiem bukmacherskim.

Analiza podstawą sukcesu

Co robić, gdy już wiemy jaki sport obstawiać? Jak obstawiać mecze, aby wygrywać? Podstawą skutecznego typera jest odpowiednia analiza. Obstawianie, które bazuje na emocjach czy przywiązaniu klubowym nigdy nie kończy się dobrze.

Dobra analiza to nie tylko sprawdzenie wyników ostatnich spotkań. To sprawdzanie składów wyjściowych, gdzie brak kluczowego zawodnika może zadecydować o szansach na wygraną. Liczy się również terminarz. Ilość dni na odpoczynek i odległości, jakie zawodnicy muszą pokonać, grając wyjazdowe spotkania. To ma szczególne znaczenie w lidze NBA, gdzie kalendarz rozgrywek ma zawrotne tempo, a odległości między miastami ogromne. Co jeszcze? Nawet w tenisie dochodzą czynniki do przeanalizowania, jak na przykład to, na jakim korcie odbędzie się spotkanie i czy wpasowuje się w upodobania faworyta.

Odpowiednia analiza to także odpowiednie wartościowanie rozgrywek. Innymi prawami rządzą się mecze na początku sezonu, a inaczej wygląda koniec sezonu. Spotkania rozgrywane w pucharze mogą przynosić wiele niespodzianek, gdy faworyt nie potraktuje spotkania zbyt poważnie, oszczędzając siły na bardziej prestiżowe rozgrywki.

Jak typować mecze na początku?

Na tę odpowiedź składa się wiele różnych czynników i ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Jednak stosując się do kilku wskazówek, z dużo większym prawdopodobieństwem wygranych można rozpocząć przygodę z obstawianiem meczów online.

Po pierwsze, warto zacząć od postawienia na zakłady 1X2 na pojedynczym kuponie. Kursy nie będą wysokie, ale wynik takiego spotkania można przewidzieć z dużo większym prawdopodobieństwem. To świetna metoda na obycie się z całym procesem obstawiania, zrozumienie oferty bukmachera i tego jak kształtują się kursy. Po jakimś czasie warto wprowadzić do swojego systemu kupony akumulowane. Stawiając dwa mecze w zakładach 1X2 niskie kursy są mnożone, dzięki czemu kurs całkowity zaczyna już wyglądać bardziej sensownie.

Po drugie, sport. Jak już wcześniej zostało wspomniane, należy wybrać jedną dyscyplinę sportową, której poświęci się całą uwagę. Bez odpowiedniej analizy oraz znajomości sytuacji w ligach i pucharach, obstawianie meczów to gra w ciemno.

Po trzecie, czysta kalkulacja i zero emocji. Obstawianie wyników na bazie sentymentów i przeczuć to gra w rosyjską ruletkę. Każdy typ powinien być poparty analizą, a drużyny znajdujące się na kuponie nie mogą być tylko nic niemówiącymi nazwami. Skrupulatność i profesjonalne podejście już na początku pozwolą sukcesywnie powiększać wygrane.

FAQ

Czy obstawianie meczów w Polsce jest legalne?

Obstawianie meczy w Polsce jest legalne, pod warunkiem korzystania z oferty bukmachera posiadającego zezwolenie na urządzanie bukmacherskich zakładów za pośrednictwem Internetu, przyznawane jest ono przez Ministerstwo Finansów. Informację o udzielonej zgodzie można znaleźć na stronie każdego legalnie działającego bukmachera w Polsce.

Czy firmy bukmacherskie działające online są bezpieczne?

Każdy z legalnie działających bukmacherów w Polsce, posiadający zezwolenie Ministerstwa Finansów, jest w 100% bezpieczną firmą.

Jakie warunki należy spełnić, aby obstawiać mecze?

Aby zarejestrować się na stronie bukmachera i zacząć obstawiać mecze, użytkownik musi mieć ukończone 18 lat i legitymować się dowodem osobistym lub paszportem. Potrzebne również będzie konto bankowe, którego właścicielem jest osoba korzystająca z oferty na zakłady.

Od jakich zakładów najlepiej zacząć obstawianie?

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem na początek są rozgrywki piłki nożnej i obstawianie poprzez typy 1X2 lub korzystanie z zakładów z podpórką. Kupon pojedynczy daje dużo większe prawdopodobieństwo wygranej. Również ilość informacji, statystyk oraz analiz bukmacherskich dostępnych w języku polskim przemawia na korzyść obstawiania meczów piłki nożnej.