Yield u bukmachera - co to jest?
Obstawianie

Yield – co to jest? Jak go obliczyć?

Wielu graczy ma problem z jasną i rzetelną oceną swojej skuteczności. Pod uwagę biorą procent wygranych zakładów, co może być mocno przekłamujące. Dużo lepszym wskaźnikiem do oceny efektywności granych zakładów jest yield. Na czym on polega i jak go obliczyć?

Co to jest yield?

Yield to pojęcie zaczerpnięte ze świata finansów. W dosłownym tłumaczeniu oznacza plon lub wydajność, co wiele mówi o charakterze tego wskaźnika. 

W zakładach bukmacherskich wskaźnik yield to jeden z najczęściej stosowanych wskaźników rentowności, ponieważ pozwala określić stopę zwrotu. Wyraża on procentowy zysk, który gracz uzyskał (lub stracił) na postawionych przez siebie zakładach. Z praktycznego punktu widzenia jest to stosunek całkowitych wygranych do sumy wszystkich zakładów.

W rzeczywistości pomaga on określić opłacalność zakładów. Wysoki yield oznacza, że typer obstawia zakłady bukmacherskie z wysoką skutecznością. Jeśli natomiast skuteczność typów byłaby na niskim poziomie, to wartość Yield byłaby ujemna.

W opinii wielu graczy, warto obliczać yield, ponieważ jest to najbardziej miarodajny wskaźnik, który obejmuje nie tylko skuteczność, ale również wysokość kursów. 

Jak obliczyć yield?

Obliczanie wskaźnika yield jest bardzo proste. Aby tego dokonać potrzebne będą następujące dane:

 • suma wygranych – kwota, którą gracz wygrał w danym okresie (stawka x kurs minus wkład)
 • suma stawek zakładów – kwota, którą gracz postawił w danym okresie

Po obliczeniu obu tych wartości, wykonujemy obliczenie według następującego wzoru.

suma zysków/suma zakładów * 100%. Otrzymany wynik to yield.

Yield bukmacher – przykłady

Obliczanie wskaźnika dużo łatwiej zrozumieć, stosując konkretne przykłady. Oto jeden z nich.

Gracze w ciągu ostatniego miesiąca zawarł 10 zakładów w zakładach bukmacherskich. Stawiana przez niego stawka zawsze wynosiła 100 złotych. W tym czasie wygrał 7 zakładów, a przegrał 3. 

Pora obliczyć yield tego typera.

Numer kuponuKursStawka Wynik Wygrana (stawka x kurs)Zysk (wygrana – stawka)
12.00100 złWygrana200 zł100 zł
23.50100 złPrzegrana0 zł-100 zł
32.50100 złWygrana250 zł150 zł
42.00100 złWygrana200 zł100 zł
51.50100 złWygrana150 zł50 zł
63.00100 złPrzegrana0 zł-100 zł
72.00100 złWygrana200 zł100 zł
83.50100 złWygrana350 zł300 zł
91.50100 złPrzegrana0 zł-100 zł
102.00100 złWygrana200 zł100 zł
Suma stawek: 1000 złSuma zysków: 600 zł

Suma wygranych = 600 zł

Suma stawek zakładów = 1000 zł

Pora obliczyć yield. 

Yield = 600/1000 * 100%

Yield wynosi 60%

Otrzymany w przykładzie powyżej dodatni yield na poziomie 60% wskazuje, że gracz w ostatnim miesiącu wykazała się doskonałą intuicją i zarobił.

Interpretacja wskaźnika Yield

Zrozumienie wskaźnika Yield jest bardzo proste. Jeśli jego wartość jest dodatnia to oznacza, że gracz korzystający z zakładów bukmacherskich zarobił. Jeśli natomiast Yield jest na minusie to znaczy, że gracz stracił w ostatnim czasie zainwestowane środki.

Yield zakłady bukmacherskie – przykład

Gracz postawił w poprzednim tygodniu dwa zakłady pojedyncze. Oba wydarzenia miały kurs 2.00, a postawiona kwota za każdym razem wynosiła dokładnie 100 zł. Co ważne, szczęście sprzyjało typerowi, ponieważ oba zakłady bukmacherskie okazały się zwycięskie. Ile wynosi jego yield?

Suma zysków = 200 zł (200-100 i 200-100)

Suma stawek zakładów = 200 zł

Yield = 100% (200/200*100%)

Yield ujemny – przykład

W analogicznym okresie inny typer również postawił dwa zakłady, każdy za 100 złotych. W obu przypadkach kurs wynosił 1.80. Finalnie jeden zakład został rozstrzygnięty na korzyść gracza, a drugi kupon musiał wylądować w koszu. Ile wynosi yield w jego przypadku?

Suma zysków: – 20 zł (180-200)

Suma stawek zakładów: 200 zł

Yield: -10% (-20/200*100%)

Ujemny yield oznacza, że typer stracił w ostatnim czasie – posiadane przed tygodniem 200 zł zamienił na 180 zł. Jest więc 20 złotych na minusie.

Wskaźnik yield – po co jest stosowany?

Yield to jeden z najlepszych wskaźników do określania skuteczności działań w zakładach bukmacherskich. Prosty wzór pozwala szybko obliczyć stopę zwrotu, której mierzenie jest obowiązkiem każdego typera. Zaletą tego wskaźnika jest fakt, że jego rezultat uzależniony jest od tego, ile typer realnie zarobił, a nie tego, ile zakładów poprawnie wytypował.

Przeanalizujmy to na przykładzie.

Gracz A obstawił w poprzednim miesiącu 100 zakładów, każdy po 100 złotych po średnim kursie 6.00. Oto jego rezultaty:

 • 20 zakładów rozstrzygnięto jako wygrany
 • 80 zakładów rozstrzygnięto jako przegrany 

Skuteczność typera wynosi więc 20%. Policzmy, ile wynosi jego yield.

Suma zysków: 2000 złotych (12 000 – 10 000)

Suma stawek zakładów: 10 000 złotych

Yield: 20%

Gracz B w tym samym czasie również postawił 100 zakładów, gdzie stawka wynosiła 100 złotych. Średni kurs wynosił 1.05. Oto jego rezultaty:

 • 90 zakładów rozstrzygnięto jako wygrany
 • 10 zakładów rozstrzygnięto jako przegrany 

Skuteczność typera wynosi więc aż 90%. Ile wynosi jego yield?

Suma zysków: -550 złotych (9 450 – 10 000)

Suma stawek zakładów: 10 000 złotych

Yield: -5,5%

Dla którego z tych graczy ostatni miesiąc był bardziej udany? Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że dla gracz B, który typował ze skutecznością na poziomie 90%. Jeśli jednak dokładniej przyjrzymy się jego zakładom, można zobaczyć, że typował on tylko pewne zakłady o niskim kursie. W efekcie, mimo że niewiele jego zakładów była błędnie typowana, to i tak stracił on kapitał – dokładnie 550 złotych.

Z drugie strony gracz A wygrywał znacznie rzadziej – tylko co piąty zakład okazywał się wygrany – jednak ze względu na wysokie kursy typowanych zdarzeń, jego depozyt u bukmachera powiększył się aż o 20%. 

W tym pojedynku, zdecydowanym zwycięzcą jest więc gracz A.

Kiedy wskaźnik yield jest wiarygodny?

Jak to ze wskaźnikami bywa, bardzo łatwo nimi manipulować. Tak robi wielu typerów, którzy chwalą się w internecie swoimi ponadprzeciętnymi zyskami, pokazując yield na kosmicznie wysokim poziomie.

Żeby wartość tego wskaźnika była wiarygodna, kluczowe jest przyjęcie do analizy odpowiedniej liczby zakładów. Takim absolutnym minimum jest 100 zakładów. Na takiej próbie można realnie ocenić, czy dany gracz posiada trafione typy, czy też nie.

Im wyższy yield, tym z lepszym graczem mamy do czynienia.

Jaki zysk z zakładów bukmacherskich jest dobry?

Poziom wskaźnika yield, który uważany będzie za dobry, zależy w dużej mierze od dyscypliny sportu, którą wybiera gracz, a także od rodzajów i liczby postawionych zakładów. Przyjmuje się jednak, że wynik na poziomie 5-10% to dobry yield, którego utrzymanie możliwe jest w dłuższej perspektywie.

Yield - jak obliczyć zysk w zakładach bukmacherskich?

Zysk na poziomie 11-19% uznawany jest już za ponadprzeciętny, a wyniki powyżej 20% występują niesamowicie rzadko i najczęściej notowane są tylko w przypadku krótkich okresów.

Co zrobić, aby zarabiać na zakładach bukmacherskich? 7 porad

Teraz już wiesz, co to jest yield i jak go obliczyć. Pora się dowiedzieć, co zrobić aby zarabiać więcej u bukmacherów. Oto 7 porad, które pozwolą Ci generować większe zyski na typowaniu wyników.

 1. Dowiedz się więcej o sporcie niż wie bukmacher

Dotyczy to przede wszystkim sportów niszowych lub takich, które nie są popularne w danym kraju. Analitycy pracujący u bukmacherów często mają znikomą wiedzę nie tylko na temat konkretnych drużyn lub zawodników, ale nawet na temat zasad obowiązujących w danym sporcie. Ustalają więc kursy na podstawie aktualnej formy zespołu oraz historycznych wyników. To dla Ciebie okazja. 

Zanim postawisz zakład, dowiedz się więcej na temat danej dyscypliny, zawodnika czy też drużyny. Może okazać się na przykład, że dany tenisista, mimo że jest świetny bardzo źle na kortach ziemnych. To ważna informacja, która mogła zostać pominięta przez bukmachera. Kurs na jego rywala jest więc bardzo wysoki.

 1. Odstaw emocje na bok

Jeśli cztery razy drużyna, na którą postawiłeś przegrała to za piątym razem musi wygrać, prawda? Otóż niekoniecznie. Szanse na wygraną dalej są tylko 50/50.

Wielu graczy pada ofiarą tzw. paradoksu hazardzisty. To jeden z błędów poznawczych, który polega na uznawaniu niezależnych od siebie zdarzeń losowych jako wydarzenia, które są ze sobą wzajemnie powiązane. 

Zanim więc w ciemno postawisz na wygraną typowanego przez siebie zespołu, dokonaj dokładnej analizy. Odstaw przy tym emocje na bok.

 1. Nasłuchuj 

Często w zawodowym sporcie o sukcesie lub porażce decydują niuanse. Kontuzja najlepszego zawodnika, zła atmosfera w szatni lub planowany odpoczynek dla gwiazd. Bądź więc na bieżąco ze sportowymi wydarzeniami, aby docierać do takich sygnałów szybciej niż analitycy bukmacherów.

Taka wiedza pozwoli Ci zdobyć przewagę, a ostatecznie typować po lepszych kursach. 

 1. Mniej znaczy więcej

Mimo że zdrowy rozsądek cały czas przypomina graczom, że lepiej jest typować mniej wydarzeń niż grać tasiemce to dalej wielu z nich o tym zapomina. 

Umieszczanie 15 czy 20 zdarzeń na jednym kuponie oczywiście podnosi kurs całkowity, ale również poważnie zmniejsza szanse na otrzymanie wygranej. Taki sposób typowania jest interesujący, jeśli typujesz okazjonalnie. Jeśli myślisz o zakładach bukmacherskich jak o inwestycji, to lepiej obstawiaj częściej, ale mniejsze kwoty.

 1. Analizuj rozumem, nie sercem

Możesz bardzo chcieć, żeby Twoja ukochana drużyna wygrała, ale jeśli analiza wskazuje, że nie są oni faworytami to musisz postawić przeciwko niej. Inwestując swoje pieniądze w zakłady bukmacherskie kieruj się przede wszystkim rozumem i szczegółową analizą, a nie prywatnymi sympatiami. 

 1. Korzystaj z bonusów i promocji

Konkurencja na rynku zakładów bukmacherskich sprawia, że poszczególni bukmacherzy bardzo chętnie oferują bonusy powitalne i organizują cykliczne promocje dla stałych graczy. To dla Ciebie dobra wiadomość. 

Oferowane bonusy pozwalają nie tylko podwoić swój depozyt (np. bonus powitalny w STS), ale również skorzystać z freebetów i zakładów bez ryzyka. Dzięki nim możesz się odbić, bez obawy o swój depozyt.

 1. Myśl długoterminowo 

Dwa lub trzy zakłady przegrane z rzędu nie powinny Cię zniechęcać do dalszego obstawiania. O zakładach bukmacherskich należy myśleć w perspektywie długoterminowej. Dzięki regularnemu wygrywaniu małych kwot, nawet na niskich kursach, możesz budować swój bankroll, którego część może służyć jako dodatkowe wynagrodzenie.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, jaką strategię obstawiania na zakłady bukmacherskie przyjmiesz, obliczanie wskaźnika yield jest konieczne, aby dowiedzieć się, czy ta strategia działa. Warto mieć jednak świadomość, że yield należy jeszcze zestawić z zainwestowaną kwotą, aby uzyskać pełny obraz skuteczności swojego typowania.

Jak można się domyślić yield na poziomie 20% przy zainwestowanych 100 złotych znaczy mniej, niż yield 10% przy inwestycji na poziomie 1000 złotych.