Kursy bukmacherskie
Obstawianie

Kursy bukmacherskie – czym są i jak ustalają je bukmacherzy?

Znajomość kursów bukmacherskich oraz sposobu ich działania to absolutne podstawy obstawiania meczów. Oczywiste jest to, że postawiona kwota oraz kurs odpowiada za wysokość wygranej. Jednak, aby skutecznie grać, niezbędna jest znajomość mechanizmu działania zakładów bukmacherskich. Kurs to nie tylko propozycja bukmachera i przelicznik wygranej. Jak zatem działają kursy bukmacherskie? 

Czym są kursy bukmacherskie?

Kurs bukmacherski odzwierciedla prawdopodobieństwo wystąpienia konkretnego zdarzenia podczas typowanego spotkania. Jak dobrze wiemy, prawdopodobieństwo zazwyczaj wyrażane jest w wartości procentowej. Dlaczego bukmacherzy nie posługują się tymi wartościami i korzystają z tak zwanych przeliczników czy mnożników? Kurs w formie mnożnika stawki automatycznie przedstawia potencjalną wygraną, przez co oferta staje się dużo bardziej czytelna dla gracza.

Jak czytać kursy bukmacherskie? Ogólna zasada jest taka, że im mniejszy kurs, tym bukmacher zakłada większe prawdopodobieństwo konkretnego rezultatu. Oczywiście oznacza to również większe szanse dla gracza, zatem i wygrana nie może być zbyt duża. Wysokie kursy bukmacherskie analogicznie będa oznaczały, że dany wynik jest mniej prawdopodobny. Jednak gdy zostanie poprawnie wytypowany, gracz zyska znacznie więcej dzięki wysokiej stawce.

Kurs a prawdopodobieństwo wygranej

Jak już wiemy, kursy bukmacherskie są odzwierciedleniem prawdopodobieństwa wystąpienia danego zdarzenia. Jak zatem obliczyć szanse na zrealizowanie kuponu, znając kursy bukmacherskie? Jak czytać je w taki sposób, aby przedstawiały procentowe szanse? To bardzo proste!

Najczęściej spotykaną formą są kursy dziesiętne. Może to być na przykład kurs 1.45 na wygraną danej drużyny, 4.85 na remis oraz 6.40 na przegraną. Kursy mogą występować również w formacie brytyjskim, amerykańskim, czy malezyjskim. W Polsce jednak są praktycznie niespotykane, a bukmacherzy posługują się kursami dziesiętnymi. Jak obliczyć na ich podstawie prawdopodobieństwo?

Aby obliczyć na podstawie kursu dziesiętnego jakie jest prawdopodobieństwo wygranej, należy wykonać proste działanie matematyczne, które świetnie pokazuje o co chodzi z kursami bukmacherskimi:

(1/kurs dziesiętny ) * 100% = prawdopodobieństwo wygranej

Wykonując to proste działanie można sprawdzić, jakie prawdopodobieństwo zostało oszacowane przez bukmachera. Tym sposobem kurs 1.25 na wygraną danej drużyny będzie oznaczał, że bukmacher zakłada 80% szans na zakończenie spotkania z wygraną zawodnika lub drużyny.

Kursy a marża bukmachera

Poza podatkami, które uszczuplają wygraną, nie można zapominać o marży bukmachera. To właśnie dlatego obliczona suma prawdopodobieństw będzie wynosiła ponad 100%. Marżę należy potraktować jako prowizję dla bukmachera za przyjęcie zakładu. Jak kształtują się marże? Średnio oscylują w okolicy 4-7%.

Jak bukmacherzy ustalają kursy?

Jak bukmacherzy ustalają kursy?

Bukmacher kursy ustala na podstawie skomplikowanych analiz sportowych. Zajmują się tym oddsmakerzy i to właśnie ich zadaniem jest śledzenie wszystkich statystyk i ustalanie kursów, które odzwierciedlają szacowanie prawdopodobieństwa. Jakie dane są brane pod uwagę? Dokładnie te same, z których korzystają zawodowi typerzy, przeprowadzający analizę pomagającą skutecznie obstawiać mecze. 

Oczywiście cały proces ustalania kursów nie jest powierzony jedynie zdolnościom analitycznym oddsmakerów. Bukmacherzy korzystają także z zaawansowanych algorytmów, które są nieocenione w analizowaniu dostępnych danych i szacowaniu szans na wygraną danego zawodnika czy drużyny. 

FAQ

Czym są kursy bukmacherskie?

Kurs bukmacherski jest odzwierciedleniem prawdopodobieństwa wystąpienia konkretnego zdarzenia. Im kurs wyższy, tym większa wygrana, ale mniejsze szanse. Analogicznie, niski kurs oznacza duże szanse, ale mniejszą wygraną.

Kto ustala kursy bukmacherskie?

Kursy bukmacherskie ustalają osoby nazywane oddsmakerami. Odpowiedzialne są za dokładną analizę statystyk sportowych oraz dokonywanie rachunku prawdopodobieństwa. W ten sposób wyliczone szanse przedstawiane są w formie kursu dziesiętnego.

Jak obliczyć prawdopodobieństwo na podstawie kursu dziesiętnego?

Aby poznać prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia, należy wykonać działanie matematyczne: (1/kurs dziesiętny ) * 100% = prawdopodobieństwo wygranej.

Przykład: (1/1,25) * 100% = 80% szans

Dlaczego suma prawdopodobieństw jest większa niż 100%?

Kursy bukmacherskie poza bazowaniem na rachunku prawdopodobieństwa, zawierają w sobie marżę bukmachera. Prowizja bukmachera zazwyczaj wynosi około 4-7%.

Dlaczego wygrana jest mniejsza niż wynika to z kursu?

Wszystkie legalnie zawierane zakłady bukmacherskie są opodatkowane. Zgodnie z najnowszymi regulacjami prawnymi jest to 12% od sumy wniesionej do zakładu. Przy zakładzie za 50 złotych do kasy Skarbu Państwa trafi 6 złotych i o tyle zostanie pomniejszona stawka kuponu.